کابل پیش تنیدگی – استرند (PC Strand)

کابل‌های پیش تنیدگی PC Strand می تواند تا ۵۰ رشته مفتول داشته باشد، اما در حال حاضر مرسوم ترین شکل برای استفاده از فولاد پیش تنیدگی، کابلهای پیش تنیدگی هفت رشته ای است. در بتن پیش تنیده، این کابلها با جکهای هیدرولیکی کشیده شده و توسط گوه های فولادی در تکیه گاه انتهایی، مهار می شوند.

کابل پیش تنیدگی_PC-Strand

استانداردهای مختلفی برای کابلهای پیش تنیدگی وجود دارد، اما در کشور ما معمولا استاندارد آمریکایی ASTM A416 مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطابق این استاندارد، کابلهای پیش تنیدگی در دو رده ۲۵۰ و ۲۷۰ تقسیم بندی می شوند. مقاومت نهایی کابلهای رده ۲۵۰ برابر ۱۷۲۵۰و رده ۲۷۰ برابر ۱۸۶۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد. کابلهای پیش تنیدگی در دو دسته تنش زدایی شده (Stress Relieved) و با وادادگی کم (Low Relaxation or Low lax)تولید می‌شوند. کابلهای با وادادگی کم پس از کشش و در دراز مدت افت کمتری دارند. در حال حاضر این کابلها بصورت معمول در کارها استفاده می شوند و کابلهای تنش زدایی شده صرفاً در موارد خاص کاربرد دارند.

استاندارد ASTM-A416-PC-Strand
استاندارد آمریکایی ASTM A416

کابل های مورد استفاده در بتن پیش تنیده، از نظر شکل ظاهری عموما در سه نوع بدون روکش (Uncoated PC Strand)، روکش دار آزاد (Unbonded PC Strand) و روکش دار ثابت (Epoxy coated PC Strand) تقسیم بندی می‌شوند.

۱- کابل بدون روکش (Uncoated PC Strand):

متداولترین نوع کابلهای پیش تنیدگی، نوع بدون روکش آن بوده که به صورت ۲، ۳ یا ۷ رشته مفتول موجود می‌باشد. از این کابل‌ها به طور گسترده جهت ایجاد پیش تنیدگی سازه های بتنی (برج‌ها، مخازن، شاه تیرها و سقف‌های با دهانه های بزرگ و …) و نیلینگ (تحکیم دیواره خاکبرداری) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل پیش تنیدگی PC-Strand
کابل بدون روکش بتن پیش تنیده – Uncoated PC Strand

۲- کابل روکش دار (Unbonded PC Strand):

این نوع کابل‌های پیش تنیدگی دارای یک روکش پلی اتیلن می‌باشد. بین کابل و روکش، یک لایه گریس جهت حرکت آزاد کابل در داخل روکش و همچنین محافظت از کابل در برابر خوردگی، وجود دارد. روکش این کابل ها در رنگ های مختلف تولید می‌شوند. با استفاده از این نوع کابلها بدلیل داشتن روکش، در هنگام اجرا نیازی نصب غلاف و تزریق گروت وجود ندارد که این امر موجب افزایش سرعت و راحتی کار می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت، از این کابل ها در ساخت سازه های بتنی با بتن درجا ریز مانند سازه های عریض با دهانه های بلند و همچنین در برخی قطعات پیش ساخته بتنی خاص استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای این کابل‌ها در دال‌های بتنی، پل‌ها، مخازن و گنبدهای بتنی، در کف یا سقف استادیوم های ورزشی، لوله های آب فشار قوی بتنی، سازه های دریایی، برج‌ها، باند فرودگاه و … می‌باشد.

کابل پیش تنیدگی Unbonded PC Strand
کابل روکش دار بتن پیش تنیده – Unbonded PC Strand

۳- کابل با روکش اپوکسی (Epoxy coated PC Strand):

کابل‌های پیش تنیدگی با روکش اپوکسی در چند سال گذشته توانسته است جایگاه مناسبی پیدا کند. این کابل ها دارای یک روکش از جنس پلی اتیلن می‌باشد که به کابل چسبیده است و در هنگام کشیده شدن، بدون ترک خوردن و یا جدا شدن از کابل، همراه با کابل کشیده می شود. از این کابلها در مناطقی که دارای محیطی با خورندگی بالا هستند و کابل نیاز به محافظت زیاد دارد، استفاده می‌شود. مانند سازه های پیش تنیده دریایی که معرض خوردگی و برخورد امواج دریا هستند، تثبیت دیواره خاکبرداری و سقف معادن در محیط های دارای خاک خورنده.

کابل با روکش اپوکسی PC-Strand-Epoxy-coated
کابل با روکش اپوکسی – Epoxy coated PC Strand

« در حال حاضر، کابل PC Strand جزء محصولات شرکت تجهیز بتن مهدی نمی‌باشد. »

درباره ی لطفیان

مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت تجهیز بتن مهدی

مطلب پیشنهادی

ارسال قالب پایه بتنی گرد به استان خوزستان

ارسال قالب پایه بتنی گرد پیشتنیده به استان خوزستان

بارگیری و ارسال قالب پایه بتنی گرد به استان خوزستان، شهرستان‌های دزفول و اندیمشک

۶ دیدگاه

  1. اطلاعات جالبی کسب کردم متشکرم

  2. با سلام.وزن هد انکر های ۳ رشته ای و ۴ رشته ای رو میخواستم (برای ایتم فهرست بها)
    تشکر

  3. سایت خوب با مقالاتی بسیار بی نظیری دارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *